неделя, 20 април 2014 г.

КОНТАКТИ

Контакти за връзка:
тел. 0898-123-456 (Теди)
тел. 0898-456-123 (Ники)

Местоположение:


Адрес:

Кв. Лозенец. ул. Добри Войников 15, до 35 СОУ


Самоучител - хайде на хорото!

В категория "Самоучител" ще откриете някои от най-често изпълняваните хора. Видеата са адаптирани за учебни цели и са подходящи за упражняване на наученото.
Има две важни неща, които не трябва да забравяте - стойте изправени и се усмихвайте.
Успех!
Дунавско хоро



Дунавско хоро е български народен танц от средна северна България. Музиката се изпълнява с духови инструменти. Типично е, че движенията на ръцете са доста бързи. Размерът на такта е 2/4. Автор на популярното дунавско хоро е Дико Илиев (1898-1984).
Видео тук.


Пайдушко хоро
Пайдушко хоро е българско народно хоро в ритъм 5/8, метрумът е двуделен, като съществуват различни местни варианти. Освен в България е разпространено и в Република Македония, както и в съседните на България части на Румъния и Гърция. Видео тук.

Дайчово хоро
Дайчово хоро е вид български народен танц от Северняшката област. Размерът на такта му е девет осми. Играе се високо и ръцете се люлят в такт с музиката. Името му идва от Дойчин войвода. Според легендите турците го заловили и искали да го обесят последното му желание преди обесването му било да потанцува. Той започнал да играе едно хоро. Когато агата видял как танцува, се омаял и го пуснал. И оттогава това хоро се нарича Дайчово хоро. Видео тук.

Еленино хоро
Еленино хоро е типично българско хоро от Северняшка област. Изпълнява се в такт седем осми. Хората в тази област изобилстват от ситни движения, много притрописинкопи, плетеници. Изпълнението им е с бързи крака, придружени с много характерно провикване. Видео тук.

Ширто хоро
Ширто хоро е типичен представител на Пиринска Македонска област. Това е единствената етнографска област в България, в която има обособени райони - Благоевградски,Сандански, Петрички, Разложки и Гоцеделчевски, всеки от които е типичен представител на пиринската област, но поради силното влияние от съседни страни или етнографски области е запазил специфична идентичност и колорит. Само в тази етнографска област всяка песен си има свое хоро. Видео тук.

Ръка хоро
Ръка хоро произхожда от Добруджанска област. Специфично за Добруджанския край е създаването на нов, но характерен само за този регион инструментален стил, изпълняван на гъдулка, кавал, гайда. Особено прочути са добруджанските танцови мелодии “ръки”, 
 “сборени”, “ръченица” и др. Видео тук

Арап хоро
Арап хоро, познато още като Невено моме, е известно хоро от Пиринска фолклорна област. Танците на Пиринска област са разнообразни и се делят на мъжки и женски. Женските танци се играят най-често на песен и то в умерено темпо. Тези хора се развиват в кръг, полукръг, права редица и поединично. Мъжките танци се развиват в по-бързо темпо благодарение на инструменталния съпровод. Движенията им са високи, с подскоци, притичване и пружиниране. Видео тук

Защо народни танци? Защо при нас?

Безспорно народните танци са разтоварващи, приятни и зареждащи, но за да усетите резултата от своите усилия, ние в „ХораТа“ Ви предлагаме възможността да участвате във фестивали, надигравания и концерти и да усетите заедно с много съмишленици споделеното чувство от тръпката на народната музика и фолклор!
Ежегодно клубът ни не само участва, но и заема първи позиции в инициативи от национален и международен характер, като „Гергьовско веселие“, „Българче“, „Седмица на балканския фолклор".

Елате при нас, защото:



  • ще Ви помогнем да се освободите от ежедневното напрежение;
  • ще Ви подкрепим в нелекия път към подобряване на физическата Ви култура;
  • ще откриете приятели както в лицето на треньорите, така и в лицето на Вашите съкласници;
  • ще почувствате удовлетворение от личните си постижения още след първите тренировки.





За нас


История, Традиции, Качество
Клуб по народни танци „ХораТа е основан през 2006 година. От самото начало ние се водим от ясната идея за поддържане любовта и уважението към българския фолклор. Екипът ни се съсредоточава в организирането на класове за възрастни, като в зависимост от индивидуалното ниво на Вашите умения, ние ще Ви насочим към подходящата група.
Без значение дали сте начинаещи или напреднали, при нас ще намерите съмишленици– приятели на ХораТа.

Кои сме ние?
Теодора Иванова
Народните танци са моята страст, моята любов, моят живот.
Теди се занимава с народни танци професионално вече повече от 18 години. През всички тези години тя има опит и участия в стотици концерти, фестивали и надигравания. Сега иска да предаде не само своите умения, но и любовта си към българското хоро на Вас.

Николай Иванов
Няма нищо по-хубаво от едно българско хоро
Ники е професионален танцьор от 16-годишен. След дългогодишен упорит труд, през 2006 г. се „пенсионира“,  но открива своето ново амплоа и се отдава на треньорска „кариера“ и заедно с Теди основават клуб „ХораТа“.