неделя, 20 април 2014 г.

Самоучител - хайде на хорото!

В категория "Самоучител" ще откриете някои от най-често изпълняваните хора. Видеата са адаптирани за учебни цели и са подходящи за упражняване на наученото.
Има две важни неща, които не трябва да забравяте - стойте изправени и се усмихвайте.
Успех!
Дунавско хоро



Дунавско хоро е български народен танц от средна северна България. Музиката се изпълнява с духови инструменти. Типично е, че движенията на ръцете са доста бързи. Размерът на такта е 2/4. Автор на популярното дунавско хоро е Дико Илиев (1898-1984).
Видео тук.


Пайдушко хоро
Пайдушко хоро е българско народно хоро в ритъм 5/8, метрумът е двуделен, като съществуват различни местни варианти. Освен в България е разпространено и в Република Македония, както и в съседните на България части на Румъния и Гърция. Видео тук.

Дайчово хоро
Дайчово хоро е вид български народен танц от Северняшката област. Размерът на такта му е девет осми. Играе се високо и ръцете се люлят в такт с музиката. Името му идва от Дойчин войвода. Според легендите турците го заловили и искали да го обесят последното му желание преди обесването му било да потанцува. Той започнал да играе едно хоро. Когато агата видял как танцува, се омаял и го пуснал. И оттогава това хоро се нарича Дайчово хоро. Видео тук.

Еленино хоро
Еленино хоро е типично българско хоро от Северняшка област. Изпълнява се в такт седем осми. Хората в тази област изобилстват от ситни движения, много притрописинкопи, плетеници. Изпълнението им е с бързи крака, придружени с много характерно провикване. Видео тук.

Ширто хоро
Ширто хоро е типичен представител на Пиринска Македонска област. Това е единствената етнографска област в България, в която има обособени райони - Благоевградски,Сандански, Петрички, Разложки и Гоцеделчевски, всеки от които е типичен представител на пиринската област, но поради силното влияние от съседни страни или етнографски области е запазил специфична идентичност и колорит. Само в тази етнографска област всяка песен си има свое хоро. Видео тук.

Ръка хоро
Ръка хоро произхожда от Добруджанска област. Специфично за Добруджанския край е създаването на нов, но характерен само за този регион инструментален стил, изпълняван на гъдулка, кавал, гайда. Особено прочути са добруджанските танцови мелодии “ръки”, 
 “сборени”, “ръченица” и др. Видео тук

Арап хоро
Арап хоро, познато още като Невено моме, е известно хоро от Пиринска фолклорна област. Танците на Пиринска област са разнообразни и се делят на мъжки и женски. Женските танци се играят най-често на песен и то в умерено темпо. Тези хора се развиват в кръг, полукръг, права редица и поединично. Мъжките танци се развиват в по-бързо темпо благодарение на инструменталния съпровод. Движенията им са високи, с подскоци, притичване и пружиниране. Видео тук

Няма коментари:

Публикуване на коментар